fbpx

Miks on maaklerit vaja?

Kinnisvaratehingute puhul mõtleb ostu- või müügisooviga inimene kindlasti, miks ja millal neile maaklerit vaja on. Tänapäeval on ju lihtne näiteks interneti kuulutus üles riputada või leida ostja/müüja läbi tuttavate. Põhjusi, miks aga maaklerit võiks vaja minna on palju. Kirjutame need järgnevalt lihtsalt ja arusaadavalt näidete varal lahti.

Õigete küsimuste küsimine

Ütlen ausalt: kõik inimesed ei vajagi maaklerit. Küll aga soovitakse tihti pärast eelmise eluaseme maha müümist, et oleks olemas juba uus, tihti kummitab meid eelmine kodulaen, kui on vaja juba võtta järgmine

Kui suudetakse leida ise vastused kõikidele küsimustele on ju hästi, võib-olla mina ei peakski sellisel juhul sekkuma. See aga eeldab, et osatakse alati iseseisvalt küsida õigeid küsimusi. Kogemuse baasil võin öelda, et kahjuks ei oska paljud näha ette võimalikke probleeme, mis võivad tekkida ka pealtnäha ideaalse tehingu puhul. Toon näite, kuidas kõige meeldivamgi tehing võib viia suure peavaluni.

Ka ideaalne tehing võib teadmatuse tõttu kohtusse viia

Oletame, et inimene tahab müüa tavalist kahetoalist korterit Mai rajoonis. Müügisooviga omanikul pole laenusid, mida tagastada; pole vaja tegeleda pärandiküsimustega; pole vaja midagi läbi rääkida või jõuda kokkuleppele  lahutatud abikaasaga, kellega korter ühisomandis on.

Pealegi on ostja tema tuttav, kellega on ülimeeldiv arutleda selgeks kõik müügiga seotud küsimused. Raha on olemas, ei ole vaja midagi müüa, et see kätte saada ja müüjal on uus eluasegi välja vaadatud. Ühesõnaga kõik on ideaalne ja tundub, et maaklerit polegi vaja.

On aeg sisse kolida, ostja tuleb kohvritega kohale ja avastab, et eelmine omanik on korteri imekauni mööbli minema vedanud. Küll on kadunud seinakapp, kummut, voodi ja isegi peegel vannitoa seinal. “Sa viisid asjad ära, mina eeldasin, et ma saan kohe siin elama hakata,” sõnab ostja pahaselt korteri üleandmisel. “Ma ei saa ju siin nii eladagi!” pahandab ta. Müüja ei uskunud, et ostja neid asju igatseb, kuid asjade väärtust kokku liites võib olla küsimus mitmes tuhandes euros. Selline vaidlus ei pruugigi saada lahendust ja soovi korral võib ostja lausa kohtusse pöörduda. Ebameeldiv on see mure igal juhul. ning headest tuttavatest võivad saada vihavaenlased.

reldus: hea maakler küsib õigeid küsimusi ning suudab neile vastuse leida

Hea maakler oskab sellist olukorda eos vältida. Mul on teadmine, et sellised konfliktid võivad tekkida ja seetõttu teen alati enne müüki panemist kindlaks, mis jääb näiteks korterisse, mis viiakse minema. Panen kogu info lepingusse ja probleemi pole. Minu kogemus aitab küsida õigeid küsimusi, mis veel enam, leida neile alati vastused. Aitan juhtida tähelepanu probleemidele, millest alati aimugi pole, ning lahendan need.

Maakler kaardistab alati kõikvõimalikud mured

Kui omanik teatab mulle, et soovib korteri maha müüa, mõtlen juba kohe esimestele võimalikele probleemidele. Kaardistan peas kõikvõimalikud küsimused ning hakkan piltlikult öeldes tabelisse ristikesi tegema. Kui mingi minu küsimus vastust koheselt ei saa, tean, et sellega on vaja kindlasti tegeleda. Eelis tehingute tegemisel on mul seetõttugi, et olen seda tööd teinud üle kahekümne aasta ja paratamatult ka vigu teinud. Viimastest saab teatavasti õppida. Seda võib lihtsalt nimetada kogemuseks.

Tahaks ju ilusamat kodu!

Kujutagem taaskord ette tavalist kahetoalist linnakorterit, kus elab sees noorpere. Korter vajab remonti ja pere otsustab, et neile pole parandustööd võimetekohased. Vaja oleks midagi kaunimat ja suuremat − on ju lapski perre sündinud.

Korteri müügist saadakse 60 000 eurot, millest makstakse ära maakleritasu, kommunaalid ja muud kulud. Alles jääb 45 000. Õuduseks avastab noorpere, et selle eest saab tänapäeval korteri ainult piirkonda , mis asukohalt neile sugugi ei sobi.

Vahel piisab asukoha eelistamisel pisiasjadest: küll meeldis endises elukohas nurga peal olev poeke või park, kus lapsega jalutada, küll ei tahaks lapse kooli või lasteaeda vahetada. Mis siis saab?

See paganama laen!

Mis veel enam: kui inimene tahab müüa, et eluaset suurendada, on tal tavaliselt endiselt peal laenud. Tavaline laen kestab kuskil 20 kuni 30 aastat. Isegi, kui pere võttis laenu 10 aastat tagasi, on suure tõenäosusega laenust tagasi maksmata üle poole. Muide, 10-15 aastat tagasi anti laenu palju lihtsamalt kui praegu.

Ehk, kui soovitakse uut laenu, tuleb alustada nullist. Pangale tuleb pärast eelmise laenu tasumist uuesti tõestada, et oled võimeline laenu ka tagasi maksma. Tihti võib inimesel olla väike sissetulek või ei kajastu sissetulek üldse ametlikult ja laenusaamine ongi väga keeruline.

Lahendada tuleb mitu mure korraga

Siin tulen taas mängu mina. Kogemuse baasil saan anda kõige paremat nõu sellisele inimesele, kes soovib ikkagi laenu saada. 80 − 90% juhtudest tean pärast paari küsimuse küsimist, kui suure laenu pank võiks anda või kas inimene üldsegi laenu saab.

Kui ei saa, otsime muud lahendused. Kõige selle taustal on nüüd vaja leida ostja, menetleda laenu ja paralleelselt leida uus sobiv eluase. Osapooli peab mõnikord veenma, et nad ootaksid, kuni vastaspool leiab endale uue elukoha, mis on kahtlemata keeruline. Võin kinnitada, et seda kõike suudan ma korraga teha.

Põhjusi on veel ja nendest kirjutame siin juba mõne aja pärast.

Lisa meie FB leht endale lemmikute hulka ja siis näed sa meie postitusi kindlasti ning ei maga midagi olulist ja sinule kasuliku maha.

EDUKAID TEHINGUID!

Sarnased artiklid