fbpx

Sauna kasulikkusest ning milline näeb välja traditsiooniline Eesti saun – vol 1

Saunakultuur Eestis ulatub aastasadade taha ning on oluline osa meie rahvuskultuurist. Eesti traditsiooniline saun on väga erinev paljudest teistest saunatüüpidest, kuna siin on saunas käimine tugevalt seotud rahvausuga ning sellel on oluline roll ka tervise- ja heaoluharjumustes.

Eesti saun on tavaliselt eraldiseisev hoone, mis koosneb kahest ruumist – leiliruumist ja eesruumist. Leiliruumis on kividega ahi, millele valatakse vett, et tekitada kuum ja niiske õhk. Saunaskäija võib endale visata leiliks kas kasevihaga või kasutada ka muid taimi, nagu näiteks kadakas, kummel või naistepuna. Leili viskamine soodustab higistamist, mis omakorda avab poorid ja eemaldab nahalt mustuse ning mürkained.

 

Eesruumis saab külastaja end puhata ja taastuda. Selleks võib kasutada näiteks jahedat vett, et keha kiiremini jahtuks. Eesruumis on samuti mugavad istumiskohad ja võimalus puhata, süüa ja juua. Pärast saunaskäiku on soovitatav keha loputada külma veega ning seejärel puhata ning juua sooja jooki.

Tänapäeval on Eesti saunakultuur endiselt elus ja populaarne. Üha rohkem inimesi naudib saunaskäiku ning see on saanud kaasaegseid variatsioone. Näiteks on võimalik nautida elektrikerisega saunades või infrapunasaunades, mis pakuvad erinevaid tervendavaid omadusi. Infrapunasaunades kasutatakse infrapunakiirgust, mis tungib sügavale kehasse ning soodustab ainevahetust ja rakkude uuendamist.

 

Lisaks on tänapäeval üha populaarsemaks saanud ka erinevad saunarituaalid. Näiteks on võimalik nautida lõõgastavaid saunamassaaže, mida tehakse spetsiaalselt selleks loodud ruumides. Samuti on võimalik nautida saunarituaale nagu näiteks vihtlemine, mis aitab parandada vereringet ja naha seisundit, või ka leilimäng, mis on omamoodi saunatseremoonia, kus saunarituaaliks kasutatakse erinevaid taimi, vihtu ja teisi abivahendeid.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Eesti saunakultuur on oluline osa meie rahvuskultuurist ning tervise- ja heaoluharjumustest. Saunaskäimine aitab parandada vereringet, tugevdada immuunsüsteemi, leevendada lihaspingeid ja liigesevalu ning puhastada nahka. Tänapäeval on Eesti saunakultuur saanud kaasaegseid variatsioone, nagu elektrikerisega saunad või infrapunasaunad ning erinevad saunarituaalid. Hoolimata saunakultuuri muutustest, tuleks traditsioonilist Eesti sauna ja selle kasulikke omadusi hoida ning edasi anda tulevatele põlvedele.

Soovitusi  saunas käimiseks

Saunas käimine on suurepärane viis lõõgastumiseks ja tervise parandamiseks, kuid nagu kõigi teiste tervise- ja heaoluharjumuste puhul, on oluline järgida teatud juhiseid, et tagada maksimaalne kasu ja minimeerida riske.

Allpool on toodud mõned soovitused saunas käimiseks:
– Hoidke end hüdreerituna: Saunas higistate palju, seega on oluline tarbida piisavalt vedelikke, et vältida dehüdratsiooni. Jooge rohkelt vett või muid vedelikke, et taastada keha niiskustase.
– Reguleerige leili intensiivsust vastavalt oma mugavustasemele: Saunas leili andmiseks on erinevaid võimalusi, näiteks kõrge, keskmise või madala intensiivsusega leil.

– Valige endale sobiv intensiivsustase, et vältida ebamugavustunnet või terviseriske.
– Kuulake oma keha: Kui tunnete end ebamugavalt või kui teil on mingeid terviseprobleeme, nagu näiteks südameprobleemid või vererõhu probleemid, pidage nõu oma arstiga enne saunaskäiku.
– Võtke aega puhkamiseks: Saunas käimine võib olla intensiivne kogemus, seega on oluline võtta aega puhkamiseks ja taastumiseks. Kasutage saunaruumi eesruumi, et end välja puhata ja taastuda.
– Jälgige hügieeni: Saunades on palju teisi inimesi, seega on oluline järgida hügieenistandardeid, et vältida nakkushaiguste levikut. Kandke alati saunalinu või käterätikuid, et vältida nakkuste levikut.

Kokkuvõtteks võib öelda, et saunas käimine on suurepärane viis lõõgastumiseks ja tervise parandamiseks, kuid on oluline järgida ohutusjuhiseid, et tagada maksimaalne kasu ja vähendada riske.

Tänapäeva saun

Margus Laidna

Sarnased artiklid