fbpx

Kas enne müüki on vaja teha remonti?

Sageli tekib korteri või maja müümisel küsimus – kas oleks mõistlik teha remonti, et seeläbi saada kõrgemat hinda?

Täpsustamaks millest jutt toome välja, et:

  • renoveerimine – renoveerimise all mõistetakse põhimõtteliselt millegi korda tegemist, näiteks hoone või korteri ruumide taastamist esialgsele kujule, samas ka uuendamist;
  • rekonstrueerimine – rekonstrueerimise all mõistetakse eelkõige ümberehitamist. Vastavalt ehitusseadusele on ehitise rekonstrueerimine selle piirdekonstruktsioonide (välisseinad) muutmine ning kande- ja jäigastavate (seinad, põrandad-laed) konstruktsioonide muutmine ja asendamine;

Enamasti peavad kinnisvara omanikud silmas renoveerimist, mis on ka kuluefektiivsem.

Tänapäeva kiire elutempo või oskuste puudumine iseseisvalt renoveerimistööde teostamiseks on tinginud vajaduse soetada renoveeritud korter või maja. Viimaste aastate praktika on näidanud, et ostjad lähtuvad ostuotsuse tegemisel saadud esmaemotsioonist -meile kõigile meeldivad visuaalselt korralikud ja puhtad asjad. See tekitab meeldiva tunde ning kui ka muud olulisemad näitajad (asukoht, suurus jne) sobivad, ollakse valmis ka rohkem maksma.

Enamus ostjatel puudub renoveerimiseks vajaminev aeg ja tahe sellega tegeleda ning pank soosib laenu andmist ostjale, kui vara on heas korras.

Renoveerimisel tuleks esmajoones keskenduda seintele, lagedele, põrandatele, ustele, akendele. Kui olulisi vigu ei esine, tuleks need lihtsalt korrastada ehk puhastada, värvida, vahetada kulunud detailid jne. Selliselt on võimalik hoida kulutused võimalikult madalal.

Kasutatud kinnisvara puhul on oluline teada, et vana asja vahetamine uue vastu ei tõsta kinnisvara hinda samaväärselt uue asja jaoks tehtud kulutustega. See kehtib eelkõige asjade suhtes, mida inimesed eeldavad, et need oleks kinnisvara ostes korras – katus, aknad, tehnosüsteemid jne. Hinna läbirääkimistel ei ole ostja seisukohast oluline, kas katus on vahetatud uue vastu kolm või üheksa aastat tagasi (ja mis mis see maksma läks) või et kuus kuud tagasi pandi ette uued plastikaknad – omanik võib olla kindel, et eelmainitud tegevusteks kulutatud raha ei tõsta kinnisvara hinda samaväärselt tehtud kulutustele (kui üldse).

Seega tuleks esmalt oma kinnisvara kriitilise pilguga üle vaadata ning enne suuremahuliste tööde teostamist tehtavad kulutused ja saadav võimalik tulu enda jaoks läbi mõelda.

Parimat infot saad nõu pidades maakleriga, kes igapäevaselt saab ostjatelt tagasisidet millises seisus vara nad soovivad osta.

Edukaid tehinguid

Margus Laidna – maakler

Sarnased artiklid