fbpx

Kas korter osta või üürida?

  Olgu kodu üüritud või laenuga ostetud – mõlemal juhul kaasneb rahaline kulu.

Korteri või maja ostmine on tõenäoliselt elus üks suurimaid rahalisi väljaminekuid. Seetõttu tasub plussid-miinused enne hoolikalt järele kaaluda. Kuna kinnisvara maksab tavaliselt üsna palju, ei pruugi endal vajalikku summat varuks olla ning seetõttu ostetakse kinnisvara sageli laenuga.

Laenuga kodu ostmisele mõtlema hakkamise rahalisi eeldusi on kaks:

  • Regulaarne ja piisava suurusega sissetulek, mis võimaldab laenumakseid tasuda ja ülejäänud rahaliste kohustustega (toit, kommunaalmaksed jne) hakkama saada.
  • Omafinantseeringu olemasolu ehk teie esmane sissemakse. Üldjuhul peab laenu võtmiseks olemas olema 10–15% ostetava kinnisvara turuväärtusest, kuid omafinantseering võib olla ka 20% või 30% – see sõltub konkreetse panga tingimustest.

Lisaks peab raha jaguma ka ostu-müügi tehinguga seotud kulude katteks: laenulepingu sõlmimise tasu, kinnisvara hindamisakt, notaritasu, riigilõiv, kinnisvara kindlustamine.

Üürimine tähendab samuti rahalist väljaminekut, kuid on vähem siduv kui laen, sest vajadusel saad kalli üüripinna suhteliselt hõlpsalt soodsama vastu vahetada. Üürilepingut sõlmides tuleb alguses korraga suurem summa välja käia (ettemaks + tagatisraha ja maaklerit kasutades vahendustasu), kuid tavaliselt on summa tunduvalt väiksem kui omafinantseeringuks vaja minev raha laenu võttes. Ka tasub üürida siis, kui te pole kindel, kas tahate praeguse asupaigaga end pikemaks ajaks siduda.

Kui teil on kodu ostmiseks eelpool mainitud eeldused olemas, kuid kahtlete, kas osta või üürida, tehke plusside-miinuste tabel. Pange kirja nii majanduslikud (raha) kui ka emotsionaalsed argumendid.

Kas majanduslikult oleks mõttekam üürida või osta, sõltub lisaks rahalistele võimalustele ka kinnisvaraturu olukorrast. Nn kinnisvarabuumi aastatel oli kinnisvara hind kõrge, mis tegi ostmise kalliks hoolimata suhteliselt headest laenutingimustest, üürihinnad olid aga mõõdukad. 2011-2012 aastal tõusid üürihinnad kiiresti ja kinnisvara müügihinnad tulid buumi tipuga võrreldes tublisti allapoole.

Tänaseks päevaks on taas tõusnud nii kinnisvara müügihinnad, kui ka mõnevõrra üürihinnad.

Lõppkokkuvõtteks on mõistlik teha otsus kas osta või üürida ikka selle põhjal kui pikalst soovite ennast siduda selle linnaga, kus tee täna tegutsete ja loomulikult oma maksevõimest.

ÜLE OMA VARJU POLE MÕTET HÜPATA.

Enne otsustamist on mõistlik pidada nõu pangas laenuhalduritega, vaadata üle oma töölepingud ning palganumbrid ja vajadusel konsulteerida asjaliku kinnisvara maakleriga.

EDU!

 

Margus Laidna

 

Sarnased artiklid